Yin i Yang zawsze są sobie zaślubieni. Stanowią dwa bieguny misternego pola energetycznego – Mantak Chia.
Yin i yang to dwie dopełniające się energie, jako żeńska i męska zasada. TAO łączy je w jedno koło, które się nawzajem przenika.

Znamy to połączenie na poziomie ciał, które jest ogromnie wyniszczające, zwłaszcza dla mężczyzn a upokarzające często dla kobiet. Stąd mężczyźni krócej żyją, jeśli nie podejmą decyzji zmiany swego nastawienia. Połączenie w jedność bez przeciwieństw, wymaga odpowiedniej wiedzy i ćwiczeń. Bez tego nie jest możliwe dopasowanie w parze.

Energię można stracić lub ją sublimować na wyższe poziomy w ciele, odżywiając tym wszystkie organy, poprzez większe wydzielanie wszystkich hormonów. W ten sposób zachowana jest siła, młodość i wigor. Gdy wydzielanie hormonów spada, ciało automatycznie się starzeje i słabnie.

Hormony płciowe wpływają pozytywnie na organizację struktury mózgu. Człowiek ma jasny umysł i zwiększoną świadomość, gdy ćwiczy podnoszenie energii w swoim ciele. Jest wiele technik, które pomagają przejść ten proces w całości jak „wielki ciąg”. Wówczas tworzy się jedność przeciwieństw i zanika różnica w oddzieleniu płci.

Duch napełnia się całkowitą energią i może połączyć się światłem Boga. Takie połączenie jest możliwe w przypadku pełni swojej istoty. Światło ze światłem się łączy, natomiast z ciemnością nie. Proces rozwoju duchowego ma za zadanie w konsekwencji połączenie ze Źródłem. Nie ma możliwości połowicznego połączenia.

TAO miłości jest sztuką dochodzenia do jedności w sobie lub z partnerem, poprzez praktyki seksualne lub energetyczne. Najważniejsze jest tu duchowe połączenie i kroczenie tą sama ścieżką w kierunku Źródła.

Energia seksualna jest tym samym co energia życiowa i warto zadbać o to, aby jej nie tracić na darmo. Żyjemy nie po to, aby jeść, spać i wydalać, lecz aby się rozwijać w kierunku ducha, smakując po drodze wiele przyjemności. Same modlitwy są nie wystarczające, gdy nie ma zrozumienia istoty połączeń i poziomów: ciała – umysłu – ducha. CUD to droga do celu.

Taki jest świadomy proces wejścia, który proponuje nauka o miłości. Ponowne zaślubiny są wynikiem pracy z energiami, które łączą parę w jedno. Śledzenie „wewnętrznego małżeństwa” jest drogą ekspansji w rozwoju duszy, ciała i umysłu, adepta TAO miłości. Połączenie ma być na tych trzech poziomach jednocześnie. Przelotne związki bez miłości nie nadają się do tej praktyki. Jedynie w stałych związkach można osiągnąć sukces.

 

Taniec jest pierwszym stadium wymiany energii w parze: