Świat odwrócony w jakim żyjemy, jest wytworem idei ludzkich umysłów. To zabawa w iluzję do której przywykliśmy. Ludzie posiadają ciała mentalne i tworzą myśli, które realizują się w świecie fizycznym. W zależności od tego jakie są podłączone emocje pod myśli, takie wytwarzane są idee. Z niskich emocji jak: złość, strach, nienawiść powstają koszmarne wizje i tworzą tragedie w życiu danego człowieka.

Pozbywając się negatywnych emocji świat staje się lepszy, spokojniejszy. Człowiek, który ma dużo uczuć miłości, tworzy piękny świat, gdyż jego idee są czyste i pełne wzniosłych uczuć. Im więcej miłości człowiek posiada , tym bliżej jest Źródła tej miłości. Wówczas samo Źródło człowieka prowadzi. Źródło staje się przyczyną wszystkiego co mu się w życiu przydarza, jeśli człowiek jest z nim połączony.

Życie staje się lekkie i przyjemne. Wszystko zadziewa się samo. Wystarczy puścić umysł, który się boi wszystkiego, a świat staje się spokojniejszy i bezpieczny. Skonfliktowany umysł wytwarza wojnę w ciele, rodzinie i na świecie. Taki człowiek nie potrafi żyć bez przemocy. Bazuje tylko na umyśle zwierzęcym czyli gadzim.

Kieruje nim złość i agresja, podobnie jak w świecie zwierzęcym walka o terytorium i pożywienie. Zwierzęta nie posiadają ciała mentalnego czyli nie myślą. Ich życiem kierują instynkty przetrwania i rozmnażania. To walka o każdą chwilę przeżycia, od urodzenia do zejścia. Gdyby zwierzę myślało, to nie wpadało by pod nadjeżdżający samochód aby stracić życie. Człowiek tego świadomie nie czyni, bo myśli.

Zwierzęta nie myślą i nie pracują. Żyją w oczekiwaniu że dostaną pożywienie lub zdobędą w walce. Człowiek musi zapracować aby żyć. Im więcej człowiek ma strachu, tym cięższą ma fizyczną pracę, gdyż stracił połączenie ze Źródłem (Bogiem), z zasilaniem w światło. Trudne i ciężkie życie należy do ludzi, którzy nie chcą współdziałać ze Źródłem miłości.

Człowiek konfliktowy jest bliżej świata zwierząt, niż ludzi. Wszędzie widzi wrogów, bo takie idee wytwarza jego umysł. Natomiast człowiek świadomy o dużym potencjale światła, jest bezpośrednio połączony ze Źródłem i zasilany jego ideami. „Ja i Ojciec jedno jesteśmy”- tak powiedział Jezus gdy uzdrawiał. To bezpośrednie połączenie powoduje, że życie samo się tworzy, płynie jak rzeka bez przeszkód.

To radość życia i pochwała istnienia. Największym bogactwem człowieka jest poziom jego świadomości czyli zasób światła. Pieniądze czy dobra materialne nie dają światła, wręcz je zabierają aby spowolnić wibracje do poziomu fizyczności. Każdy ma wybór jaką drogą chce kroczyć aby uzyskać swoje przeznaczenie, jako istoty ludzkiej.