Nazwa ta pochodzi z Chin i oznacza w dosłownym przekładzie: „wiatr i woda”. Sztukę feng – shui w Chinach zaczęto stosować około 3 tys. lat temu, do aranżacji przestrzeni wokół siebie. Szukano dobrych lokalizacji do budowy pałaców, budynków, urzędów i całych miast.

Sztuka feng-shui rozprzestrzeniła się w Europie na początku lat 90 – tych ubiegłego wieku. Obecnie służy ona jako język niewidzialnego świata, gdyż zajmuje się odczytywaniem żywiołów i energii. Wskazuje człowiekowi jak żyć w harmonii z naturą, zgodnie z osobistym feng-shui.

Data urodzenia nadaje kierunek rozwoju i wzrost świadomości, poprzez doświadczanie różnych aspektów żywiołów. Znając te zasady można sobie tak zharmonizować przestrzeń w domu, pracy czy w ogrodzie, aby być w zgodzie z najlepszymi swoimi aspektami życia.

Jestem konsultantem feng-shui i doświadczam jak działają wzrostowo energie na ludzi, którzy mają właściwie uporządkowane aspekty żywiołów. Proces niszczący zachodzi wtedy, kiedy człowiek nieświadomie wybiera dla siebie niekorzystne miejsca do pracy czy wypoczynku. Wówczas jest pod działaniem przepływu sił przeciwnych jego rozwojowi i szczęśliwemu życiu.

Świat niewidzialny dotyka każdego z nas, bez względu na to czy jest o tym przekonany czy ignoruje tę informację. Feng-shui pozwala zajrzeć do świata niewidzialnego, aby uporządkować przestrzeń wokół siebie. Nasze fizyczne ciała, zbudowane są z takich żywiołów jak: drzewo, ogień, ziemia, metal czy woda, które są takie same na zewnątrz.

Życie w harmonii z naturą, jest drogą do porządkowania przestrzeni zewnętrznej i wewnętrznej, czyli świata widzialnego i niewidzialnego w swoim istnieniu. Świat niewidzialny jest wielką tajemnicą dla większości ludzi i budzi niepotrzebny strach. Wystarczy wejść w strach, aby on zniknął.

Doświadczenie feng-shui pozwala oswoić się z tym tematem. Wnętrze człowieka czyli dusza, potrzebuje tej wiedzy a nie ignorancji czy strachu. Życie w zgodzie z naturą i harmonijnym przepływem energii w ciele i w przestrzeni wokół siebie, jest każdemu niezbędne.

Świat fizyczny jest nierozerwalnie związany ze światem niewidzialnym /duchowym/ i warto go poznać. Feng-shui pozwala oczyścić dom lub mieszkanie z pamięci przodków czy osób wcześniej zamieszkałych w tych miejscach, które zaburzają przestrzeń. Przeszłość ma miejsce w przeszłości a nie w teraźniejszości.

Teraźniejszość jest dla życia, a przeszłość to kierunek śmierci i wymiany. Dlatego ważne jest aby oczyścić swoją przestrzeń od wszelkich starych przedmiotów, śmieci i bałaganu. To martwa energia, zatrzymana w ruchu, która powoduje stagnację. Bałagan wskazuje na brak porządku w życiu danego człowieka.

Dla feng-shui ważne są poza tym piwnice, strychy, garaże, oraz usytuowanie drzwi wejściowych, łazienek, kuchni, biurek czy stołów. Każdy przedmiot czy kolor emanuje odpowiednią energią kształtu, która może mieć wpływ rozwojowy lub zatrzymać człowieka w miejscu.

Ruch jest konieczny, aby życie płynęło lekko i przyjemnie. Bez ruchu są ciężkie choroby, więzienia i śmierć. Wiatr i woda w naturze są uosobieniem ruchu i nadają życiu tempa. Za ich pomocą można poruszać aspekty, które tych żywiołów nie posiadają jak np.: ziemia. Harmonizowanie polega na wyrównywaniu energii wokół siebie. Wówczas następuje ruch i wszystko płynie według praw natury.

Zrozumienie feng-shui i oczyszczenie przestrzeni, zaczyna się od świadomości, że wszystko żyje i jest wypełnione energią, siłą życiową, duchem i inteligencją. Nasze ciała są żywe i domy też żyją oraz wszelki sprzęt techniczny. Wszędzie jest cząstka świadomości w różnej zasobności. Rzeczy są ożywiane poprzez świadomość.

Feng-shui jest drogą do porządkowania żywiołów i energii w swojej własnej przestrzeni. Architekci wnętrz, którzy znają zasady feng-shui, mają dziś wielkie dzieła do stworzenia dla ludzi. Moje praktyki z feng-shui mają na celu doprowadzenie człowieka do Dekodyki, gdzie likwiduje się stare programy informacyjne w umyśle i wprowadza na to miejsce nowe.