Ośrodek serca z jego czwartą czakrą pełni funkcję dowodzenia z poziomu duszy. Gdy ta czakra jest zamknięta przez mur na sercu z ograniczających ją programów, to żadne przekazy od duszy nie są słyszane. Człowiek żyje umysłem ego i słucha tylko własnych decyzji.

Życie wówczas staje się koszmarem, gdyż musi liczyć tylko na siebie. Brakuje pomocy ze strony świata duchowego. Praca staje się wielkim wyzwaniem, relacje się sypią, pieniądze uciekają. Człowiek zaczyna szukać ratunku w różnych terapiach, najlepiej za darmo bo stracił wszystko.

Trzy pierwsze ośrodki są związane z tworzeniem fundamentów materialnych jak dom, rodzina, relacje i praca. Jeśli to wszystko już jest, można pracować nad otwarciem serca, gdy miłość jest w parze. Wówczas dostajesz wsparcie od duszy i wszystko idzie gładko, według zamierzonych planów.

Gdy tego nie ma, wówczas jest założona tama na sercu i cofka do niższych poziomów osobowości aby od nowa je przepracować. Niższe ośrodki dają stabilizację i bezpieczeństwo w materii. Na tych fundamentach można zbudować dom, oparty na miłości i otwartym sercu.

Jest droga wolna do ośrodków wyższych czakr jak: 5, 6 i 7. Przychodzi samoistnie twórczość, jasnowidzenie i kontakt ze Źródłem. Powiększa się świadomość w baloniku własnych doświadczeń. Balonik się poszerza aby powiększyć pole świadomości.

Są ludzie, którzy przy zamkniętym sercu wchodzą do wyższych ośrodków i są twórcami bardzo niskiego wymiaru oraz czarnowidzami. Ich działanie opiera się na wymuszonych reakcjach ciała i wyuczonym naukowym umyśle.

Ośrodek serca, który funkcjonuje prawidłowo skupia wibracje niższe i wyższe czyli ducha i materię. Łączy w sobie świat materialny i duchowy. Sztuka i jasnoczucie jest podparte intuicją z poziomu duszy. Życie staje się łatwe, gdyż duch wspiera działanie w materii. Z serca płynie moc od samego Źródła życia, dlatego wszystko przychodzi łatwo i radośnie.