Źródłosłów tego słowa pochodzi od światła, świętości czy świętowania szczególnych dni w roku. Światło powinno nam towarzyszyć każdego dnia, a nie tylko od święta. Światło powoduje, że życie staje się lekkie, płynie jak spokojna rzeka. Wszystko przychodzi z łatwością. W rzece żyją ryby, raki i inne stworzenia, które płyną razem z nurtem wody.

Jeśli jesteśmy zanurzeni w świetle to żyjemy podobnie jak ryby w rzece. Mamy dosyć pokarmu i zwiedzamy różne kraje, poznając ich obyczaje. Światło wszystko pomnaża dlatego życie płynie w obfitości. Światło to cisza, a brak światła to szum, który zakłóca myślenie i rozbija życie na segmenty. Wówczas człowiek wypada z czasu wertykalnego bez ograniczeń, a włącza się czas liniowy, który biegnie szybko. Człowiek goni życie, zamiast żyć.

W ten czas świąteczny jest podobnie. Jest obfitość spotkań rodzinnych, przyjacielskich i imprez świątecznych. Życie ucieka nie wiadomo gdzie. Święta to czas zadumy i wzmożony przepływ światła aby powiększyć dostatek materialny i duchowy. Za – duma to wyjście poza DUMĘ ( 175 poziom świadomości), do ODWAGI ( 200 poziom świadomości według skali Hawkinsa). To szersze spojrzenie na świat.

Zobaczenie czegoś większego niż własne rozbuchane ego. Łaskawe spojrzenie na innych ludzi, którzy zmagają się z życiem, cierpieniem i niedostatkiem dóbr wszelkiego rodzaju. Wystarczy ich wspomóc, podnieść na duchu i pokazać, że można żyć inaczej. Światło to DUCH wszechświata, który daje dech. To życie w pełni.

Sama materia nie daje nikomu satysfakcji, choćby wszystkie bogactwa świata zdobył. Dopiero duch dopełnia drugiej strony życia, tej jasnej, ze światła. Łączy w jedność, wspomaga i pomnaża wszystko.
Dlaczego uciekać od światła?
To nie mądre, bo życie samą materią w ciemności duszy, kiedyś się skończy. Pozostanie pustka straconego życia. Potrzeba odwagi aby przejść próg do wyższej świadomości i spojrzeć prawdzie w oczy.

Poznanie siebie pozwala zajrzeć za kurtynę i zobaczyć piękny świat duchowy, nieznany dotychczas. Świętowanie to pojednanie tego co materialne i tego co z ducha pochodzi. Wówczas otwierają się bramy Niebios aby nieść nas przez życie z lekkością. To Święta każdego dnia i każda chwila jest święta.