Źródłosłowem tych dwóch przeciwstawnych wyrazów jest łącznik sylaba „rad”. Jeśli słuchamy rad innych, mądrzejszych ludzi ( nauczycieli), to w konsekwencji podążamy za ich przykładem i stajemy się „za – radni”. Osiągamy sukces, zgodny z własnymi oczekiwaniami.

Jeśli natomiast nie korzystamy z rad mądrych przewodników, bardziej doświadczonych przez życie przyjaciół czy rodziny, to pozostajemy sami z własnymi radami, pochodzącymi od „ego”. Stajemy na pozycji „bez – rad – ności”.

Zawsze był i jest na początku kształcenia nauczyciel, który przekazuje swoją wiedzę i własne życiowe doświadczenia swoim chętnym na naukę uczniom. Korzystanie z wiedzy nauczycieli i przewodników ułatwia życie, gdyż nie ma potrzeby uczyć się na własnych błędach.

Wszystkie dzieci w wieku szkolnym przechodzą przymusową, podstawową edukację, aby poradzić sobie w życiu. Nauczyciele często się zmieniają, gdyż poziom ucznia pod wpływem uczenia, podnosi swą poprzeczkę.

Nauczyciel prowadzi nas przez krótki odcinek drogi a potem zostawia nas innym nauczycielom. Człowiek, który stale się uczy, będzie zawsze młody, gdyż jego mózg jest w ciągłym ruchu i poszukiwaniu. Tworzy ciągle nowe połączenia komórek nerwowych. Mózg tętni życiem.

Człowiek, który przestaje się uczyć, szybko się starzeje, traci pamięć i staje się „bez – radny”. Porzucił rady nauczyciela i pozostał sam ze swoimi problemami. W czasach obecnych coraz więcej ludzi dochodzi do swej własnej bezradności na wskutek błędów przeszłości. Nie radzą sobie z własnymi egzystencjonalnymi problemami dnia codziennego. Rodzina pozbywa się takiego członka rodziny i oddaje go do Domu Opieki Społecznej. Problem ten zaczyna coraz bardziej przybierać na sile.

Tak powstają centra ludzi zatrzymanych w rozwoju osobowości, który sami sobie wypracowali, odrzucając nauczycieli i samokształcenie. Znajdują się w takim stanie mentalnym, że tego nie pojmują, co się naprawdę z nimi stało. Nie rozumieją, gdzie leży przyczyna ich upadku.

Gdy człowiek mentalnie upadnie, to jest za późno aby się podnieść. Komórki mózgu są nie odnawialne i tracą bezpowrotnie swoje dawne połączenia. Mózg nie używany zamiera. Chęć nauki zanika i taki człowiek staje się „bez – wolny”. Inni przejmują nad nim swą władzę. Strach wywołuje wiele niskich emocji z którymi identyfikują się ludzie bezradni.

Jak być zaradnym?

Trzeba stale się uczyć i zdobywać coraz nowsze obszary poszukiwań. Oczywiście nie chodzi o to aby wszyscy studiowali stale na uczelniach. Chodzi o samodoskonalenie w domu. Dziś w księgarniach i bibliotekach jest tak szeroka gama książek o przeróżnej tematyce, że każdy może znaleźć coś dla siebie.

Czytanie powieści naładowanych emocjami, wzmaga jedynie życiową bezradność. Oddaje się swoją energię fikcyjnym postaciom i żyje ich życiem a nie swoim. To samo zjawisko występuje w oglądaniu seriali telewizyjnych. Tracony jest swój cenny czas na fikcyjne sceny serialowych filmów. Strata czasu na pewno mocno się odbije na dalszym życiu. Pustka, wynikająca z braku swoich własnych celów i doświadczeń, jest coraz bardziej bolesna wśród młodzieży i dorosłych. Depresja, to znak, że żyje się bez życiowych celów.

Człowiek czynu i nauki nigdy nie może wpadać w depresję!
Jego umysł stale jest zajęty pracą nad nowościami mentalnymi. Nie ma czasu na nudę. Pojemność mózgu poszerza się na wskutek zwiększonej ilości komórek neuronowych.

Człowiek dorosły może powiedzieć, że skończył studia i już nie potrzebuje się dalej uczyć. To wszystko, co mógł osiągnąć. Ale to nie jest prawdą. Potęga człowieka jest w ciągłym doskonaleniu się na wszystkich poziomach istnienia.

Składamy się przecież z ciała, umysłu i duszy. Edukacja powinna przebiegać na wszystkich poziomach równocześnie, aby być całym człowiekiem. Najpierw uczymy się w szkołach religii, potem zgłębiamy prawdy naszej wiary. Następnie powinniśmy poszerzać wiedzę o innych religiach, aby je połączyć w jedną całość.

Potrzebujemy różnych nauczycieli, aby dojść do zgłębienia prawd religijnych. Jednocześnie podnosimy swoją wiedzę naukową aby po opuszczeniu ściany spełnienia religijnego, przejść do obszernej wiedzy kosmicznej. Nauczyciele ziemscy są na tym poziomie zbyteczni. Zmieniamy ich na nauczycieli kosmicznych wymiarów, którzy ujawniają się jako aniołowie, wniebowstąpieni mistrzowie i przewodnicy duchowi.

Wiedza najpierw spływa przez osobiste kanały aby kiedyś połączyć się w jeden wspólny dla wszystkich kanał. Przekaz i nauczanie prowadzą istoty duchowe, nie fizyczne. „W miarę jedzenia apetyt rośnie” – nie tylko dla pokarmów ziemskich ale i duchowych. Stale mamy możliwość smakowania coraz bardziej wykwintnych potraw.

Zaradność jest konsekwencją spożywania różnych potraw na wszystkich poziomach istnienia. Oczyszczenie ciała i umysłu jest konieczne, aby zasiąść do królewskiego stołu. Suplementy diety z firmy Akuna są dobrym środkiem czyszczącym i napełniającym nasze ciało i umysł w odżywcze substancje.

Nowoczesny sposób pracy w systemie MLM, który prowadzi firma AKUNA, oparty jest na rozwijaniu umysłu w zdrowym ciele. Rozwój osobisty połączony z biznesem i dobre zdrowie, jest naczelną zasadą życia w stylu Wellnes. Pozwala poprzez nowy model pracy oparty na współpracy ludzi, osiągnąć status pełnego w pełni zaangażowanego w siebie człowieka sukcesu. Zaradność jest wynikiem pracy nad sobą.

Dwie drogi a jakże różne. Wyboru jednej z nich należy dokonać wcześniej, kiedy mózg potrafi w miarę logicznie myśleć. Po zaniku komórek neuronowych, wybór dokonuje się sam. Bądźmy panami swojego życia od najmłodszych lat i uczmy się stale, gdyż wiedza jest nieskończona a przewodników duchowych i nauczycieli jest wielu.